Jak prawidłowo wyjść z redukcji, aby utrzymać wagę po odchudzaniu?

Odchudzanie samo w sobie jest dość proste, wystarczy zmienić nawyki żywieniowe czy dostosować się do ustalonego jadłospisu. Jednak zdecydowanie większym problemem może okazać się utrzymanie efektu kuracji. Po zakończonej redukcji i osiągnięciu zamierzonego efektu pojawiają się pytania: Co dalej? Jak teraz mam się odżywiać? Zmiana w nieodpowiedni sposób diety może przyczynić się do efektu jo-jo. Co zrobić, aby temu zapobiec? Jak utrzymać efekty odchudzania?

 

Metoda małych kroków – czy warto?

 

Zmieniając nawyki żywieniowe na diecie redukcyjnej przechodziliście szkołę cierpliwości. W końcu efekty przychodziły stopniowo, po czasie. Zbyt duże obniżenie ilości kalorii i rezygnacja ze wszystkich swoich przyzwyczajeń nigdy nie prowadzi do trzymania się nawyków. Chyba, że macie zamiar schudnąć szybko do wymarzonej sukienki. I tak jak podczas odchudzania najważniejsza była metoda małych kroków, tak samo przy wychodzeniu z redukcji wydawać by się mogło, że najlepszym rozwiązaniem może być stopniowe wychodzenie z ujemnego bilansu energetycznego. Niestety, takie działanie ma jedną wadę – wtedy nadal jesteście na redukcji. Stopniowe podnoszenie kilokalorii np. po 100 kcal tygodniowo tak naprawdę wydłuża czas trwania odchudzania. Przez ten okres, organizm wyczuwa głodówkę i wcale to nie wpływa pozytywnie na Wasz organizm i samopoczucie.

 

Wyjście z redukcji – jak powinno wyglądać?

 

Wychodzenie z redukcji to temat bardzo indywidualny, zależy od budowy sylwetki i określonego planu. Po osiągnięciu swojego zamierzonego celu teraz musisz skupić się na utrzymaniu obecnej wagi a podniesienie ilości kalorii do całkowitego zapotrzebowania energetycznego nie sprawi, że nagle przytyjesz. Osiągniesz dzięki temu efekt stabilizacji wagi. U osób, które stosują mocno restrykcyjną redukcję, dobrą opcją może być gwałtowne zwiększenie ilości kalorii, delikatnie poniżej (10-15%) całkowitego zapotrzebowania energetycznego, a w następnej kolejności stopniowe zwiększenie kaloryczności do CPM lub ewentualne modyfikacje. Wyjście z redukcji nie jest momentem, w którym nagle rzucasz zdrowe odżywianie i bierzesz się za jedzenie ciastek każdego dnia. Rozpoczęcie diety, ma za zadanie nauczenie Cię zdrowych nawyków żywieniowych tak naprawdę na CAŁE życie. Poprzez prawidłowo wypracowane nawyki, wychodzenie z redukcji nie będzie sprawiało Ci problemów. Jeśli natomiast, po zakończeniu diety, wszystkie dotychczasowe produkty odłożysz na dno szafki, a będziesz sięgać po fast foody czy słodycze i zakończysz swoje regularne odżywianie i treningi, to na bank – Twoja waga powróci i to jeszcze z efektem jojo. Dodatkowo nie dość, że pogorszysz stan swojej sylwetki to jeszcze możesz nabawić się problemów związanych ze zdrowiem. Zdrowe wyjście z redukcji zapewni Ci utrzymanie efektów odchudzania na dłużej, jeśli pozostaniesz przy zdrowych nawykach żywieniowych.

 

Komentarze

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy


Dodaj komentarz