Jakie badania należy zrobić przed rozpoczęciem diety?

 

Badania diagnostyczne przed rozpoczęciem ze mną współpracy są priorytetem i zawsze o nie proszę. Oczywiście, nikogo do ich wykonania nie mam prawa zmusić, jednak w momencie otrzymania wyników badań, mam pewność, że dieta jest przygotowana w kompletny sposób. Zanim zdecydujecie się na rozpoczęcie redukcji, pierwszym krokiem jest sprawdzenie czy z Waszym zdrowiem jest wszystko w porządku.

 

Wyobraźcie sobie, że zaczynacie się odchudzać, spożywacie mniej kalorii – rozpoczynacie tzw. ujemny bilans kaloryczny a tu niespodzianka – nie widzicie efektów przez dłuższy czas. Wtedy pewnie przychodzi Wam do głowy myśl,że na pewno macie źle ułożoną dietę i obniżacie ilość spożywanych kalorii na własną rękę coraz bardziej a waga nadal się nie zmienia. Wystarczy jeden mały drobiazg, żebyśmy wpadli w panikę i pogorszyli naszą redukcję i zdrowie poprzez radykalne obcięcie spożywanych kalorii, ciężkie treningi, bo „w końcu muszę szybko schudnąć”. To jest bardzo złe rozwiązanie. A zastanowiliście się kiedyś, że brak efektów podczas odchudzania to nie wina diety a problemy zdrowotne? Jeśli chorujesz na niedoczynność tarczycy, insulinooporność, PCOS, o której nie wiesz a rozpoczęcie diety redukcyjnej tak naprawdę nie spowoduje, że schudniesz a dodatkowo pogorszy Twój stan zdrowia. Dlatego tak ważne jest regularne wykonywanie badań diagnostycznych.

 

Jakie badania warto wykonać na początku?

 

Raz w roku robisz przegląd całego samochodu to dlaczego nie dbasz tak samo o swój organizm? Na pewno nie raz spotkaliście się z długą listą zalecanych badań przed rozpoczęciem współpracy z dietetykiem. Jeżeli jesteście osobami zdrowymi a nie macie aktualnie wykonanych badań to na początku wystarczy wykonać podstawowe badania. Najlepiej po zlecenie do wykonania badan udać się do lekarza pierwszego kontakt, jeśli nie masz takiej możliwości to poniżej znajdziesz listę jaki jest mniej więcej koszt wykonania badań prywatnie.

 

Morfologia z rozmazem – ok. 15 zł

Profil lipidowy (cholesterol całkowity, LDL, HDL, trójglicerydy) – ok. 40 zł

Glukoza – ok. 7 zł

TSH – ok. 10 zł

 

To takie minimum dzięki, któremu możemy sprawdzić czy z naszym organizmem jest wszystko w porządku i czy bez problemu możemy rozpocząć dietę redukcyjną. Pamiętaj, żeby do badań odpowiednio się przygotować. Skoro już się poświeciliśmy, żeby wstać wcześnie rano i nie zjeść śniadania, to chcemy, żeby wyniki były prawdziwe.

 

Zwróć uwagę na:

- nieprzyjmowanie pokarmów 12 h przed wykonaniem badania;

- zaleca się pobieranie krwi na czczo w godzinach porannych;

- przed badaniem możesz wypić niewielką ilość wody;

- dzień przed wykonaniem badania nie spożywaj alkoholu i nie jedz bardzo tłustych potraw czy słodyczy;

- dzień przed badaniem nie wykonuj intensywnego wysiłku fizycznego;

- jeśli jesteś przeziębiony/a to lepiej zrezygnuj z wykonania badań w tym dniu;

- wyśpij się – przynajmniej 7-8 godzin;

 

Komentarze

Brak komentarzy dla tego wpisu, możesz być pierwszy


Dodaj komentarz